Kök Çakrası Hakkında Bilgiler ve Meditasyonu

Referanslar: Joy of Satan’da Kök Çakrası hakkında bilgiler, Kök Çakrası meditasyonu, Tam Çakra Meditasyonu sayfası (belli kısımlar), Çakraları “Akord Etme” sayfası.

Kök Çakrası Hakkında Bilgiler

İLK ÇAKRA, KÖK ÇAKRASI, “KÖK” ANLAMINA GELEN “MULADHARA” ÇAKRASI

ELEMENTİ: Toprak
RENGİ: Kırmızı
“TAÇYAPRAK” SAYISI: 4
GEZEGENİ: Satürn
CİNSİYETİ: Erkek
GÜNÜ: Cumartesi
METALİ: Kurşun
İŞLEVİ: Hayatta kalma, topraklanma
İÇSEL HALİ: Denge
NEFES TEKNİĞİ: [Aşağıda mevcuttur]
KÖK ÇAKRASININ DİŞİL EŞİ, TAÇ ÇAKRASIDIR.

Sanskritçe’de “Muladhara” olarak bilinen Kök Çakrası bağırsakları, mesaneyi, kalın bağırsağın alt kısmını, bacakları ve böbreküstü bezlerini yönetir. Bu çakranın rengi kırmızıdır. Elementi topraktır, metali ise kurşundur. Satürn gezegeni tarafından yönetilir. Bu çakra denge (sabitlik ve tutarlılık anlamında) ve “topraklama” sağlar, ve hayatta kalma ve temel içgüdüleri yönetir. Kök Çakrası bize hayatta kalmak için irade ve güvenlik hissi sağlar. Öfke ve hışım bu çakradan gelir, “öfkeden kırmızı görmek” deyimi de buradan gelir. İlk (yani aşağıdaki) 3 çakra büyü çalışmalarında en etkili olan çakralardır, yukarıdaki dişil çakralar tarafından tasarlanan şeylerin gerçeklikte meydana gelmesini sağlar.

Kök Çakrası Meditasyonu

Bu meditasyon en iyi Cumartesileri [Satürn Günleri], Satürn saatleri sırasında yapılır; ancak eğer bütün çakralara meditasyon yaptığınız Tam Çakra Meditasyonunu uyguluyorsanız o zaman istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

 1. Kök Çakranızı bir piramit gibi yukarıya dönük [sivri ucu yukarı bakar halde] hizalayın [imgeleyin], tıpkı bu sayfanın yukarısında gördüğünüz gibi.
 2. Aşağıdaki nefes egzersizini uygulayın:
  •  Burnunuzdan yavaşça nefes alın, bunu yaparken de anüsünüzü kasın [“Kök Kilidini” uygulayın] ve Kök Çakranıza enerji çekildiğini imgeleyin ve buna odaklanın; ve nefes alırken bu enerjiyi yukarı doğru çekerek her bir çakranızdan geçirin ve Taç Çakranıza kadar çıkarın, enerjiyi her bir çakranızdan geçirirken çakralarınızı enerjiyle ışıldatın.
  • Yeniyseniz 4’e, ortalama bir seviyedeyseniz 10’a, meditasyonda gelişmişseniz de ne kadar rahatsanız o kadar bir sayıya kadar sayarak nefesinizi tutun. Bu sayı tüm meditasyon süresince aynı olmalıdır.
  • Burnunuzdan yavaşça nefes verin ve enerjinin Taç Çakranıza çekildiğini imgeleyin ve buna odaklanın; ve nefes verirken bu enerjiyi yine her bir çakranızdan geçire geçire ve bu çakralarınızı ışıldata ışıldata Kök Çakranıza kadar geri indirin.
  • Bunların hepsi tek bir tekrar ediyor. İstediğiniz kadar tekrarlayın.
 3. Şimdi nefes alın, Kök Çakranıza odaklanıp hissedin [isterseniz nefes alırken aynı zamanda çakranıza da enerji soluyabilirsiniz] ve her bir nefes vermenizde de seçtiğiniz güç kelimesini seçtiğiniz kadar tekrarla titretin.
 4. Mantra titretmeniz bitince birkaç dakika rahatlayın ve hareketsizce durun, Kök Çakranıza odaklanıp hissedin.

Bu çakranın mantrası 7 veya katları kadar titretiliyor, nefes egzersizi yukarıdadır. Opsiyonal olarak meditasyon sırasında aşağıdaki Kök Çakrası mudrasını kullanabilirsiniz:

Kök Çakrası Mantraları (BİRİNİ SEÇİN):

NINIB [Necronomicon] – Bu titreşim hem yeni, hem de tecrübeli meditasyoncular tarafından kullanılabilir.

“N-N-N-N-İ-İ-İ-İ-N-N-N-N-İ-İ-İ-İ-B-B-B-B”

LAM veya LANG [“Geleneksel” mantra] – Taç Çakrasındaki geleneksel mantra kısmında bu mantrayla ilgili nota bakabilirsiniz.

“L-L-L-L-A-A-A-A-M-M-M-M” veya “L-L-L-L-A-A-A-A-N-N-N-N-G-G-G-G”

G sesi ağzın arkasında, damağın yumuşak kısmından çıkması gereken bir sestir.

SOWILO [Rünik] – Bu titreşim orta ila ileri seviye arasıdır, ama hem yeni hem de tecrübeli meditasyoncular tarafından kullanılabilir.

“S-S-S-S-O-O-O-O-V-V-V-V-İ-İ-İ-İ-L-L-L-L-O-O-O-O”

SAUIL [Rünik] – GOTİK VARYASYONU, normaline kıyasla çok daha güçlüdür ve sadece tecrübeli meditasyoncular tarafından kullanılmalıdır.

“S-S-S-S-A-A-A-A-U-U-U-U-L-L-L-L”

LAUM [Sanskritçe] – Bu titreşim gelişmiştir ve oldukça güçlüdür, bunu kullanmaya karar verirseniz dikkatli olun ve en azından biraz tecrübeli olmanız tavsiye edilir.

“L-L-L-L-A-A-A-A-U-U-U-U-M-M-M-M”
Bu sesin nasıl çıkarılacağına emin değilseniz buradan MP3 ses dosyasına ulaşabilirsiniz.

SHANISWARA [Gezegensel] – Bu titreşim gelişmiştir ve oldukça güçlüdür, bunu kullanmaya karar verirseniz dikkatli olun ve en azından biraz tecrübeli olmanız tavsiye edilir.

Uyarı: Kök Çakrasının Satürn Gezegensel mantrası nahoş enerjiler yükseltebilir, o yüzden bunun farkında olup dikkatli ilerleyin. Bu herkesin başına gelmedi, zira bazıları bu titreşimle bayağı pozitif tecrübeler yaşadı, ama yine de ortada böyle bir olasılık var. Hayatınızda herhangi bir problem meydana gelmeye başladığını farkederseniz bu çakra için gezegensel olmayan bir titreşim kullanmanız en iyisi olacaktır!

“Ş-Ş-Ş-Ş-A-A-A-A-N-N-N-N-İ-İ-İ-İ-S-S-S-S-V-V-V-V-A-A-A-A-R-R-R-R-A-A-A-A”

(Bu sesin nasıl çıkarılacağı zor geliyorsa buradaki ses dosyasında sondan ikinci kelimeyi dinleyebilirsiniz.)

NOT: EĞER BİR OTURUŞTA TAM ÇAKRA MEDİTASYONU YAPIYORSANIZ [YANİ TEK BİR ÇAKRA YERİNE TÜM ÇAKRALARINIZA TEKER TEKER MEDİTASYON YAPIYORSANIZ] O “SEANS” BOYUNCA SEÇTİĞİNİZ GÜÇ KELİMELERİ HER BİR ÇAKRA İÇİN AYNI OLSUN. ÖRNEĞİN RÜNİK TİTREŞİMLERLE BAŞLADIYSANIZ, BU TAM ÇAKRA MEDİTASYONU SEANSINIZDA KALAN TÜM ÇAKRALAR İÇİN DE RÜNİK TİTREŞİMLER KULLANIN.

ÇAKRALAR ANA SAYFASINA GERİ DÖN
TAM ÇAKRA MEDİTASYONU

“Kök Çakrası Hakkında Bilgiler ve Meditasyonu” hakkında 8 yorum var

 1. El pozisyonu parmakları fazlaca yakıyor 40günlük çalışma programında bu yanmayı hissetmemiştim güzel bir his ama daha doğru daha verimli yapılıyormuş hissi veriyor bireye

  1. Esenlikler,

   Opsiyoneller ama öğrenmeniz gelişiminize çok katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda ilerleyen vakitlerde bilmek mecburi bir hal alacaktır.

   Şimdi zor olabilir ama elinizden geleni yapmaya çalışın. Yaptıkça kolaylaşacaktır.

   İyi günler.

  1. Esenlikler,

   Evet, arka uzantısı oradadır. Ana uzantısıysa vücudun orta kısmındadır.

   İyi geceler.

 2. Esenlikler,
  Son zamanlarda çakra meditasyonlarıyla ilgileniyorum ve şimdiye kadar hiç bu kadar açıklayıcı ve net bir sayfa bulamadım. Ama yinede birtakım sorularım var.
  Nefes egzersizi ile birlikte merdiven inilen trans stratejisi ile birlikte rahatça transa geçebiliyorum fakat çakraları açmak için söylenildiği gibi R-A-M tarzında mantraların titrenmesi gerekiyor.
  Trans durumunda iken bu mantraları sessiz bir şekilde nasıl gerçekleştirebilirim? Yoksa transta iken ses çıkarsam daha mı etkili olur?
  iyi günler.

  1. Esenlikler,

   Açıkçası transtayken titreşim içeren meditasyon yapmanız biraz zordur ve ancak transta ilerledikçe transı bozmadan bunu yapabilirsiniz. Şimdilik titreşim gerektiren meditasyonlarda transa girmeyin ve titreşimleri gerçekleştirin. İmgelemeye dayalı diğer meditasyonlarda ise transa girebilirsiniz.

   İyi geceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir