5 Tibetli Yoga Rutini

5 Tibetli yoga rutini çakraların içinden tam ve eksiksiz enerji akışını destekler ve bunlarla alakalı sinirleri, organları ve bezleri canlandırır. Bu egzersizler aynı zamanda büyük kas gruplarını güçlendirip form kazandırarak kuvvetli, dayanıklı bir bünyeye katkı sağlar. Bu egzersizlere alıştıktan sonra 5 Tibetli rutinini pratik etmek günde yaklaşık 10 dakikanızı alacak.

Beş Tibetli egzersizleri ideal olarak her biri 21 tekrar şeklinde yapılır. İlginç bir şekilde 21 tekrarı aşmaya gerek yoktur, zira Beş Tibetlinin istenilen enerjetik etkisi bu sayıda edinilecektir. Çoğu insanın bu tekrar sayısına alıştıra alıştıra, yavaş yavaş çıkması gerekmektedir; bu yüzden ilk başta bu sayıyı yapamazsanız endişelenmeyin. Neredeyse her yeni başlayan kişi tam 21 tekrara ulaşmak için bir ay veya daha uzun bir süreye ihtiyaç duyar.

Başlangıçta her bir egzersize gerekirse 10-12 tekrarla başlayın, gerekirse daha azla bile başlayabilirsiniz. Pratiğinizi kendinize uygun bir hızda arttırın. Bu 5 Tibetli egzersizlerini herhangi bir tekrar sayısında yapmak bile çok büyük fayda sağlayacaktır, ve tekrarlarınızı 21’e çıkartmak için çalışıp başarmanın tatmini de ayrıdır. Acele etmeyin, günlük olarak ve elinizden geldiğince doğru bir şekilde bu egzersizleri uygulayın. 21 tekrara tırmanma yolunda bile daha güçlü ve enerjik hissetmeye başlayacaksınız.

Doğru pratik yaptığınızdan emin olmak için her bir egzersiz için talimatları dikkatlice okuyun ve alakalı illüstrasyonları inceleyin.

Tibetli #1

1a Figüründeki gibi dik durup kollarınızı açın. Parmaklar birleşik olacak, avuçlar açık ve aşağı bakıyor vaziyette olacak. Bu kol pozisyonunu tutarken saat yönünün tersinde (yani başınızın döndüğü yön sola doğru olsun) tam bir çember şeklinde dönün. Ara vermeden bu dönmeyi toplam 21 kez yapın.

Dönmeyi bitirdikten sonra 1b Figüründeki gibi ayaklarınız yan yana ve elleriniz belinizde olsun. Burnunuzdan derin, tam bir nefes alın. Dudaklarınızı “0” şekline sokup ağzınızdan nefes verin. Bu nefes alıp vermeyi bir kez daha tekrarlayıp toplam 2 kez yaptıktan sonra Tibetli #2’ye geçin.

Bu egzersizi ilk pratik ettiğinizde biraz başınız dönebilir. Dikkatli olun ve kendinizi zorlamayın. Bu egzersiz vestibüler aygıtı – iç kulakta bulunan denge mekanizmasını – güçlendirir. Düzenli pratikle baş dönmesi duracaktır ve dönüşler çok yüksek hızlarda bile kolay ve pürüzsüz olacaktır. Bu hareketi, ne kadar kötü bir örnek de olsa Mevlevi “derviş”lerin dönüşüne benzetebilirsiniz.

Tibetli #2

Bir halı veya matın üstüne sırtüstü yatın. Bacaklarınızı tamamen uzatmış olun, ayak bilekleriniz dik ve birbirine dokunuyor olsun. Kollarınız 2a Figüründe olduğu gibi yanlarınızda ve avuçlarınız dümdüz yerde olsun. Burnunuzdan nefes alın, 2b Figüründe olduğu gibi bacaklarınızı 90 derecelik bir açıdan azıcık daha fazlaca kaldırın ve başınızı kaldırıp çenenizi göğsünüze yaslayın. Bunların hepsi tek, pürüzsüz bir hareketle yapılmalıdır. Ayak parmaklarınız gökyüzüne bakmalı ve beliniz dümdüz yerde kalmalıdır.

Burnunuzdan veya ağzınızdan nefes vererek bacaklarınızı ve başınızı yere geri indirin. Bunu toplamda 21 kez yapın. Nefes alırken bacaklarınızı ve kafanızı kaldırın, nefes verirken indirin.

Bitirdiğiniz zaman yine 1b Figüründe olduğu gibi ayaklarınız birlikte ve elleriniz belinizde olacak şekilde ayakta durun. İki kez burnunuzdan tam, derin nefes alıp dudaklarınız “0” şeklindeyken ağzınızdan verin.

Tibetli #3

Ayaklarınızın “ayaları” (altlarının ön tarafındaki etli kısımlar) yerde bir halde diz çökün. Dizlerinizin arasında yaklaşık 10 santimetre olsun. Avuçlarınızı uyluklarınızın arkasına, kalçalarınızın hemen altına koyun. Omuriliğiniz dik dursun ve çenenizi göğsünüze bastırın. Bunların hepsini 3a Figüründeki gibi uygulayın.

Burnunuzdan nefes alın ve belinizden itibaren sırtınızı bükün. 3b Figüründeki gibi başınızı, geriye rahat bir şekilde indirebildiğiniz kadar indirin. Geriye doğru eğilirken elleriniz sizi destekleyecek. Sonra burnunuzdan veya ağzınızdan nefes vererek başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bütün bu hareketi toplam 21 kez sağlam, bozulmayan bir ritimle yapın.

Bitirdiğiniz zaman yine 1b Figüründe olduğu gibi ayaklarınız birlikte ve elleriniz belinizde olacak şekilde ayakta durun. İki kez burnunuzdan tam, derin nefes alıp dudaklarınız “0” şeklindeyken ağzınızdan verin.

Tibetli #4

Bacaklarınız düz bir şekilde dik oturun. Avuçlarınızı belinizin yanında olacak şekilde yere düz bir şekilde koyun. Ellerinizin pozisyonu çok önemlidir; elleriniz direkt belinizin yanında olmalıdır. Çenenizi göğsünüze bastırın. Bunların hepsini 4a Figüründeki gibi yapın.

Burnunuzdan nefes alırken 4b Figüründeki gibi belinizi kaldırıp dizlerinizi bükün ve ayaklarınızın tabanlarını dümdüz yere indirip başınızı da tamamen arkaya yatırın. Bulunduğunuz pozisyonda gövdeniz yere paralel olurken kollarınız ve bacaklarınız yere dik olacak. Burnunuzdan veya ağzınızdan nefes vererek başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi 21 kez sağlam, bozulmayacak bir ritimle yapın. Ayaklarınızın kaymasına izin vermeyin. Ayaklarınız bütün bu egzersiz boyunca aynı yerde kalmalı. Aynı zamanda kollarınız da bükülmemeli, bu hareket omuzlarınızın hareketiyle yapılmalıdır.

Bitirdiğiniz zaman yine 1b Figüründe olduğu gibi ayaklarınız birlikte ve elleriniz belinizde olacak şekilde ayakta durun. İki kez burnunuzdan tam, derin nefes alıp dudaklarınız “0” şeklindeyken ağzınızdan verin.

Tibetli #5

Bu egzersizi ağırlığınızı avuçlarınızla ve ayaklarınızın ayalarıyla destekliyor halde başlayın. Hem kollar, hem de bacaklar birbirlerine yaklaşık 60 santim uzaklıkta olacak. Başınız yukarıya ve geriye doğru bakıyor olacak. Bunların hepsi 5a Figüründeki gibi olmalı. Kollarınızı ve bacaklarınızı düz tutarak burnunuzdan nefes alın ve kalçalarınızı yükseltip çenenizi göğsünüze bastırarak vücudunuzu 5b Figüründeki gibi eşkenar bir üçgen haline sokun. Burnunuzdan veya ağzınızdan nefes vererek başlangıç pozisyonuna geri dönün. Avuçlarınız ve ayaklarınızın ayaları hariç, bu egzersizin tamamı boyunca vücudunuz yere değmemeli ve kollarınız ve bacaklarınız hiçbir şekilde bükülmemelidir. Bu hareketi pürüzsüz, bozulmayan bir ritimle 21 kez yapın.

Bitirdiğiniz zaman yine 1b Figüründe olduğu gibi ayaklarınız birlikte ve elleriniz belinizde olacak şekilde ayakta durun. İki kez burnunuzdan tam, derin nefes alıp dudaklarınız “0” şeklindeyken ağzınızdan verin.


5 Tibetli egzersizinin 5 pozisyonunu da tamamladıktan sonra sırtüstü yatıp birkaç dakika rahatlayın. Nefes alış-verişinizin kolay ve yumuşak olmasına izin verin. Vücudunuzu dinleyip ortaya çıkan herhangi yeni bir hisse odaklanın.

Referanslar: Christopher S. Kilham – Sağlık, Enerji ve Kişisel Güç için Beş Dinamik Egzersiz

“5 Tibetli Yoga Rutini” hakkında 9 yorum var

  1. Esenlikler,

   Evet, o da kurmaca. Ama böyle kurmaca bir karaktere olan kolektif bir inanç olduğu için bu da bir düşünce formu olarak mevcuttur. Özellikle de düşman “ruhaniyetinin” yoğun olduğu yere giden zevzek “hacı”lar, genelde bilmeyerek düşman düşünce formlarını kanalize edebiliyor. “Mesih/kurtarıcı kompleksi” gibi akıl hastalıklarına yakalanların bir kısmının bu durumunun, düşmana ruhen tamamen açık olup düşman kolektifini bilmeden kanalize ettiklerinden ötürü akli dengelerinin bozulmasından kaynaklandığını düşünüyorum hatta.

   İyi geceler.

 1. Merhaba geçen gün biraz fazla içtim ve üstüne çakmak gazı da kullandım malesef saçma sapan birşey tabi param yoktu sonra birkaç tane parazit gördüm veya hayaldi gördüğüm bunlar beni islami şeyler söyletmeye çalışmış olabilir mi kelime şehadet vb pislikler söylemiş olsam bile inisiyem bozulmuş olabilir mi kendi isteğimle söylemediysem beni ayartmaya çalışmış olsalar örneğin? lütfen burdan cevaplayın

  1. Esenlikler,

   Bu yorumda da belirttiğim gibi “bir yanlış yaptım, adanmam yanmış mıdır” gibi sorular geçersizdir, ama kişinin mantalitesinin gelişmesi gerektiğini de ortaya koyan bir sorudur.
   Adanmanız “bozulmamış” olabilir, ancak Satanizm’e girip hala dejenere bir yaşam sürmeniz uygun mu? Çakmak gazı gibi şeylerin ne kadar absürt ve akıl dışı olduğunu herhalde belirtmeme gerek yok; bunu duyan herhangi birinin ne kadar şoke olacağını düşünürseniz bir de buna Satanizm faktörü olarak 10 kat ekleyin. Biz Satanist’ler olarak insanlığın eliti ve en iyisi olmak için mücadele eden kişileriz, ama siz paranız olsa daha farklı/ağır uyuşturuculara da yöneleceğinizi ima etmişsiniz. Bunlar “yasak” değil ama böyle pisliklere düşen kimsenin bu yola uzun süre tutunabildiğini görmedim; hem kendinizi, hem de sevdiklerinizi yakarsınız. Düşmanın sizi zorlamasını veya ayartmasını düşünmeden önce, kendi iradenizi kontrol etmeyi öğrenin. Bir Satanist bundan çok daha iyisini hak eder.

   İyi sabahlar.

  1. Esenlikler,

   Sitemize attığınız yorumu, düşman oluşumların reklamı olmaması amacıyla sitede tam haliyle yayınlamıyorum. Ama elbette ciddiyseniz cevabı hak ettiğiniz için aynı şeyi daha anlaşılır bir formatta bize maille iletirseniz size o şekilde dönüş yaparım.
   Ve JoS sadece güzel değil, harikadır!

   İyi geceler.

 2. Öncelikle iyi günler rtr lere abandığım bi sırada yhwh ye inandırılmaya çalışıldım ve ona tanrım falan dedim gece bile bilinçliyken şimdi yeniden inisiye olmalı mıyım tanrılara iyi hizmet ettiğimi düşünüyorum bunun için düşman beni kendine çekmeye çalışıyor ? ayrıca demonlaşmaylada ilgim var ?

  1. Esenlikler,

   RTR’ların öncesinde iyice enerji yükseltip kendinizi korumuş olun, ardından da temizlenin. RTR yaptığınız için düşman kudurabilir, ama yaptıkça düşmanın etkisini hayatınızdan da def ettiğiniz için size öyle kolay bulaşamazlar.
   Ve, “dilim sürçtü, şimdi adanmamı yenilemem gerekir mi” gibi sorular çok İbrahimi. Sorun bu değil, sorun sizin hala İbrahimi mantalitesinden çıkamamış olmanız. Zaten düşmanın da zihninize bu kadar kolay etki edebilmesi, deyimi yerindeyse kancalarının hala içinizde saplı olmasından ötürüdür. Zihninizi temizlemeli ve İbrahimi dünya görüşünü, inançları ve bu tür progrmalamaları aklınızdan da, ruhunuzdan da tamamen atmalısınız. Ve hayır, “tekrar adanmanıza” falan gerek yok.

   “Demonlaşma”dan kastınız nedir? Demon Tanrı demektir. Zaten insan ruhani pratiklerle kendini en nihayetinde Tanrılaştırır. Spiritüel Satanizm’in nihai amacı da budur.

   İyi sabahlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir