Güneş: Burçları, Evleri ve Açıları

Kaynak, Joy of Satan’ın aynı sayfasıdır. Bu yazıda “ben” dili kullanılan yerler Yüksek Rahibe Maxine’in ağzındandır.

*Unutmayın, aşağıdaki yorumlamalar sadece izole bir şekilde Güneş’in burçlarda ve evlerde bulununca etkileridir. Ama bir çizelgeyi okurken diğer gezegenleri, burçları ve ev yerleşimlerini de hesaba katmanız gerekiyor.

[GÜNEŞ HAKKINDA]

BURÇLARDA GÜNEŞ

Koç

Dışa dönük, kendi kendini fişekleyen, fevri, bencil, öncü, liderlik yetenekleri, ısrarcı, buyurgan, kolay sinirlenir, ancak çizelgede güçlü bir Akrep vurgusu yoksa öfke uzun sürmez. “Önce ben” tavrı, sabırsız, rekabetçi, cesur, korkusuz, ağzı bozuk ve enerjik. Başlı başına Koç’un projelere başlamakla, ama onları bitirmemekle adı çıkmıştır. Çizelgede ne kadar Koç vurgusu varsa, kişi o kadar benmerkezci olacaktır. Koç burçları kendileri ve yaşamları hakkında konuşmayı çok severler, ve sıklıkla başkalarının ihtiyaçlarını yok sayarlar. Kendilerini ve kendi ilgi alanlarını öne koyarlar.

Boğa

Hissi, inatçı, yavaş, keyifçi, sanatsal, sebatlı, iyi yemek ve maddesel konforları sever, duyumsal, sahiplenici, kıskanç, parayı iyi yönetirler, açgözlü ve maddiyatçı olabilirler, paraya takıntıları olabilir. Boğa burcu planlarına sadık kalan bir burçtur. Bir Boğa burcuna veya çizelgesinde güçlü bir Boğa vurgusu olan birine bir şey yapacağınızı söylerseniz, o işin sonunu getirin. Planlarının değiştirilmesinden nefret ederler, özellikle de çizelgede sabit burçlar ön plandaysa. Boğa, bu eğilimi nötrleştirecek çok sayıda değişken burç yoksa değişimden hoşlanmaz. Geleneksel astroloji yazıtları, Boğa’nın “yavaş kızdığını” iddia etse de, ben Boğa burçlarının sık öfke patlamalarına eğilimi olduğunu keşfettim.

İkizler

Değişken, çift doğalı, spontane, entelektüel, sözel, öğrenmeyi ve okumayı sever, aktif bir zihin, çeşitli ilgi alanları, dağınık, kolay sıkılır, on parmağında on marifet, aynı anda birçok işi yapabilir, esnek, uyumlu. İkizlerin çok aktif zihinleri vardır. Elleriyle ve parmaklarıyla hareketler yapmaya eğilimleri vardır ve çok fazla gergin enerjileri vardır. İkizler burçları fikirlerini değiştirip farklı zamanlarda iki bambaşka farklı bakış açısı arasında gidip gelebilir, sıklıkla kendileri bile belirli konularda hangi duruşu benimsediklerini bilmezler. Bir zaman bir şey söyleyip başka bir zaman tam tersini söyleyebilirler. Birisi İkizler bir patronun veya otorite figürünün altında çalışıyorsa, sıklıkla akıntıya uyum sağlamak zorunda kaldıklarını keşfederler; çünkü İkizler günlük bazda değişip kuralları, iş uygulama metotlarını ve alakalı şeyleri bir hevesle esnetmeye veya tam tersine çevirmeye kadar gidebilirler. “Sendeleyen”, “bocalayan”, farklı görüşler arasında tahterevalli gibi gidip gelen gibi kelimeler kesinlikle İkizler’e uyar. Bu özellikle de kişinin çizelgesinde değişken burçlar yoğunsa ön plandadır. 

Yengeç

Kaprisli, aileyi/evi seven, koruyucu, çocuksu, anaç, yapışkan, geçmişte yaşar, harika aşçılar, bu insanlar için yemek sevgidir, kronik evhamlılık, kadınları dırdır eder, Yengeç’ler eleştiri ve alaydan nefret eder; özellikle de başkalarının önünde. İyi ebeveyn olurlar ve başkalarına annelik yapmaya çalışırlar. Kin tutarlar ve hiçbir kötülüğü unutmazlar. Birçok Yengeç burcu geçmişle veya geçmişte belli bir çağ veya dönemle büyülenmiştir. Çoğu Yengeç’in harika bir hafızası vardır, çünkü bu burç geçmişi yönetir. Bu insanlar genelde her şeyin üstüne alınmaya eğilimlidirler. Birçoğu sert ve sıkı görünebilirler, ama derinlerinde en hassas kişiler bunlardır. Bu insanlar doğal empatlardır, Balık’lar gibi. Başkalarının acısını hissedebilirler. Yengeç’ler genellikle başkalarından gelen istismarı tolere ederler veya istismarcı ilişkileri kendilerine çekerler. Bu, tersleri olan Oğlak’tan ötürüdür, ki Oğlak da Satürn tarafından yönetilir. Bu istismar mağdurluğu durumu Yengeç yükselendeyse özellikle doğrudur. Bu insanların sezgileri doğal olarak güçlüdür ve çevrelerinin ve etraflarındaki insanların duygularını ve hislerini soğururlar. Güvenlik, bununla birlikte de sevgi dolu bir ev ve aile bir Yengeç’in duygusal sağlığı için çok önemlidir. Yengeç zodyağın anne burcudur ve bu insanlar başkalarına bakmakta harikadırlar, hasta veya kişisel ilgiye ihtiyaç duyan kişilerle ilgilenirler.

Aslan

Gururlu, liderlik yeteneği, inatçı, içsel güç, kibirli, dramatik, sevecen, başarısızlıktan nefret eder, böbürlenmeye bayılır, ilgi odağı olmaya bayılır, gösterişçi, yaratıcı, eğlence aşığı. Bu burç konu olduğunda pohpoh gözlerine girmenizi sağlayabilir. Gururlarının üzerine basarsanız bu affedilmezdir. Aslan’ların eğlenmeye ve rekreasyona ihtiyaçları vardır. Doğuştan aktörlerdir ve dramatik bir havaları vardır. Aslan’ların güçlü bir iradeleri vardır ve gururları onları azılı şekilde rekabetçi yapabilir. Gururları söz konusuysa ölümüne savaşırlar. Duygusal ve psikolojik sağlıkları ve iyilikleri için kendilerini özgürce ifade edebilmeleri gerekir. Aslanlar doğuştan liderlerdir.

Başak

Temiz, tertipli, düzenli, çalışkan, hijyenik, eleştirel, acımasız olabilir, mükemmeliyetçi, detay odaklı, sağlık bilinçli, dedikoducu, veciz, analitik, bir şeyleri organize edip yapmada harika, iş bu insanlar için çok önemli, kılı kırk yararlar. Başak burçları durmak bilmeden soru soran kişiler olabilirler, özellikle de kişisel sorular. Başaklar doğal olarak başkalarını çok eleştirirler, özellikle de sizi tanıdıkları zaman. İş onların hayatıdır. Bir işin yapıldığına emin olmak için güvenilecek insanlar bunlardır. Detaylara özellikle dikkatleri vardır – diğer çoğu insanın kaçırdığı detaylara. Onların detaylara olan bu dikkatleri, onların büyük resmi gözden kaçırmalarını sağlayabilir. Bu burç, sadece kendi başına etkileri ele alındığında mütevazı ve gösterişsiz bir burçtur. Çizelgelerinde güçlü bir Koç veya Aslan odağı yoksa bu insanların böbürlenmeye yatkınlıkları yoktur. Bir toprak burcu olarak pratiklerdir. Paralarıyla sağduyuludurlar ve akılsızca veya düşüncesizce harcama yapmaya veya herhangi bir şeyi gereksizce çarçur etmeye eğilimleri yoktur. Sağlıklarıyla alakadarlardır ve birçoğu ne yediklerine, içtiklerine ve vücutlarına soktuklarına dikkat ederler. Bazıları hastalık hastası olabilir ve mikroplara aşırı derecede kafayı takabilir.

Terazi

Terazilerin başka insanlara ihtiyaçları vardır. Güçlü bir adalet ve insaf duyguları vardır. Sanatsal, barışsever, terbiyeli ve iyi bir uzlaştırıcıdırlar, ve huzuru korumak adına istismara katlanacaklardır. Bu insanlar sıklıkla kendi bireyselliklerini sürdürmekte sorun yaşarlar. Teraziler terbiyesizlikten ve kaba, bayağı davranışlardan nefret ederler. Bir partnerin/sevgilinin desteği yanlarında olunca en iyi şekilde işlev gösterirler. En iyi şekilde yalnız olmak yerine başkalarıyla, bir takımın parçası olarak çalışırlar. Kural olarak çizelgelerinde güçlü bir Mars ve/veya Koç vurgusu yoksa terbiyeli, kibar ve ince düşüncelidirler. Bu insanlar için her çeşit ilişki önemlidir. Yalnız olmaktan nefret edenler. Kişinin çizelgesinde Terazi yoğunluğu ne kadar fazlaysa, kişinin hayatta anlamlı ilişkilere o kadar ihtiyacı vardır.

Akrep

Güçlü iradeli, ketum, güçlü bir şekilde cinsel, yoğun duygular, sezgisel, intikamcı, sahiplenici, kıskanç, başkalarında zayıflık görmekten nefret eder, şiddetli öfke, çok tehlikeli düşmanlardır, doğal okült yetenekleri, sadistik. Akrep doğal büyücünün, üstün yeteneklinin, ve özellikle de kara büyüde ustanın burcudur. Akrepler olağanüstü güçlü bir iradeye sahiplerdir, ancak yoğun duyguları mahvoluşlarına sebebiyet verebilir. Akrepler derin hislere sahiplerdir ve herhangi önemli bir konuda nadiren nötrlerdir. Çok güçlü bir adalet duyguları vardır, kendilerine yapılan bir iyiliği asla unutmazlar ama kendilerine yapılan bir kötülüğü de asla unutmazlar. İntikamda usta olanlar bu insanlardır. Koç’un aksine, Akrep’in öfkesi uzun sürelidir ve rahatsız edilmiş bir eşek arısı yuvası gibi şiddetli ve ölümcül olabilir. Güçlü bir Akrep vurgusuna sahip kişilerin sıklıkla delici bakışları vardır. Bu özellikle de Akrep’in yükselende olduğu zaman geçerlidir. Akrep’ler, olaylardan kopup uzaktan, analitik bir şekilde bakma konusunda çok sorun yaşarlar. Akrep’ler kendileri için önemli insanlara tutunmaya gayret ederler, ve aynı zamanda onları kontrol etmeyi de arzularlar. Akrep kontrol edici ve hükmedici bir burçtur. Akrep’lerin sırları vardır ve yoğun bir şekilde şahıslarını gizli tutan insanlardır. Kişisel hayatlarını başkalarına açık edecek insanlar değillerdir, kendilerine yakın olan kişilere bile.

Yay

Vurdumduymaz, hatalarından nadiren ders çıkarır, kumar oynamayı çok sever, yolculuğu çok sever, patavatsız, sorumsuz, eğitimi çok sever, atlar, açık hava; kendinden fazla emin, bir şeylere başlamakta bitirmekten daha iyi, pratik değil. Yay iyi şansın gezegenidir, çünkü iyicil gezegen Jüpiter tarafından yönetilir. Sıklıkla şans Yay’a gelir ve bu burç, payına düşenden daha fazla milyonere sahiptir. Yay çizelgede öne çıktığında, genellikle bu insanlar seçtikleri meslekte en tepeye çıkarlar. Üniversite profesörleri, yargıçlar, yüksek yerlerde kariyeri olanlar ve yolculuk endüstrisinde olan insanların çoğunluğunun çizelgelerinde Yay vurgusu vardır. Gerçeği çok severler ve başkalarının önünde fikirlerini belirtirken patavatsız ve nezaketsiz olabilirler. Özgürlüklerine ihtiyaç duyarlar. Yay, tamamen tek başına alındığında, başkalarından gelen sahipleniciliğe dayanamaz. Ya resmi olarak, ya da kendi başlarına öğrenmekten zevk alan yaşam boyu öğrencilerdir. Yolculuğu çok severler ve yabancı kültürlere ve halklara ilgileri vardır. Yay çizelgede güçlü olduğu zaman, büyük sıklıkla kişi gezmiş görmüş biridir.

Oğlak

Gençken yaşlıdırlar, yaşlıyken gençtirler, özgüvenleri eksiktir, ciddidirler, sabırlıdırlar, çok dayanıklıdırlar, tutucudurlar, tedbirlidirler, faaliyetleri planlamaları gerekir, hayatın düzenli ve tanımlı olmasına ihtiyaçları vardır, sahne arkasından çalışmayı tercih ederler, utangaçtırlar, hassastırlar, para bu insanlar için tanrıdır, maddiyatçıdırlar, asla pes etmezler. Oğlakların inanılmaz bir dayanıklılığı vardır. Herkesten daha uzun dayanırlar. Özellikle de küçük yaşlarında doğuştan kötümser olup her şeyin kötü tarafından bakarlar ve zaman zaman yoğun bir şekilde negatif olabilirler. Güvenilir ve pratiklerdir. Aynı zamanda katı yürekli ve acımasız da olabilirler. Ciddi bir mizaca sahiplerdir ve çalışkandırlar. Normalde para ve zamanlarıyla ölçülü ve tutucudurlar. Boğa gibi, bir şeyleri önceden planlamayı ve planlarına sadık kalmayı tercih ederler. Oğlaklar sorumlu ve kariyer odaklıdırlar. Hırslıdırlar ve otorite ve güç konumlarında olmaktan zevk alırlar, ama gösteriş yapmaya veya ilgi odağı olmaya yatkın değillerdir. Oğlaklar doğal olarak utangaçtır. 

Kova

Kova için arkadaşlar önemlidir. Özgürlüğü severler, ve başkalarını şoke etmekten hoşlanırlar. Eşsiz ve orijinaldirler, sahiplenicilikten nefret ederler, bireysel çalışmaktan ziyade bir grup içinde daha iyi çalışırlar ve kararlı, tarafsız, isyankar ve inatçıdırlar. Geleceğe bakarlar, doğuştan mucitlerdir ve insancıllardır. Bu insanlar için eşitlik ve adalet önemlidir. Kova insanları yeniye, moderne, geleceğe ilgi duyarlar. Serin kafalıdırlar ve aşırı duygusal olacak kişiler değildirler. Başkalarının hakları ve toplumsal sorunlar için savaşıp mücadele edecek kişilerdir. Yenilikçidirler ve geçmişe ve işleri yapmanın demode şekillerine çok az sabırları vardır. Bu insanlar konu gelenekler olduğunda değişiklik arzular ve yaratırlar. İnsancıl meselelerle ve davalarla ilgilirler, dünyayı daha iyi bir yer yapmak için çabalarlar. Kova’ların mutlu olması için arkadaşlara ihtiyaç duyarlar. Teraziler gibi yalnız olmaktan hoşlanmazlar ve en iyi şekilde bir takımın parçası olarak çalışırlar. Duygusal olarak mesafelidirler. Yeni fikirlerden ve ileri yapmanın ilerici şekillerinden hoşlanırlar. Gelecekten büyülenirler ve geleceğe bakarlar. 

Balık

İdealist, hayalci, mazoşistik, fedakar, yaratıcı, sanatsal, sezgisel, zayıf, kibar, kolay kandırılır, romantik, kendine acır, aşırı hassastır, şefkatlidir, halden anlar, başkalarının sorunlarını benimser, başkalarından gelen istismara katlanırlar. Balık, Zodyağın zayıf burcudur. Balık burcuna güçlü bir vurgu olduğu zaman, kişi sıklıkla zayıf bir mizaca sahiptir. Doğal olarak psişik ve sezgiseldirler ve hayal ve fantezi kurmaya çok yatkındırlar. Balık çizelgede çok güçlü olduğu zaman, kişi mazoşistik bir mizaca sahip olabilir. Doğuştan empatlardır ve Yengeç burcu gibi, bu insanlar da başkalarının acılarını ve hüzünlerini hissedebilirler. Çok anlayışlı ve şefkatlidirler ve kolayca bir başkası için ödün verebilir ve/veya fedakarlık yapabilirler. Utangaçlığa yatkındırlar ve barışseverdirler. Bir ilişkide geçinmesi en kolay burçlardan biridirler. 

EVLERDE GÜNEŞ

Birinci Evde

Sağlık verir, iyileşme yeteneği ve yaşam gücü için iyidir, enerjiktir, güç, iyimserlik ve güçlü bir irade verir ve çizelgedeki kötü yerleşimlerin etkisini dengelemeye yardımcı olur. Birinci evdeki Güneş talihli bir yerleşimdir. Bu yerleşim liderlik yeteneği verir. Bu insanlar güvenli ve bireyseldir. Karakter özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Güneş’in bulunduğu burca bakın, çünkü birinci evdeki Güneş yardımcı yöneticidir. 

İkinci Evde

Maddi duruma yardımcı olur, rekreasyona, atletizme, eğlenmeye ve eğlenceye para harcamayı sever. Maddesel eşyalar, kişinin kendini ifadesidir. Özsaygı doğrudan kişinin maddesel ve finansal durumuna bağlıdır. Finansal bağımsızlık ve öz yeterliliğe güçlü bir ihtiyaç vardır. 

Üçüncü Evde

Yazarlar, iletişimde kariyeri olanlar ve öğretmenler için iyidir. Bu insanlar için öğrenme ve bilgi önemlidir. Bilgileriyle gurur duyarlar. Kardeşler ve komşular yaşamda ön plandadır. Güneş’in üçüncü evde olmasıyla her çeşit iletişime odak vardır. Bu insanlar sıklıkla kendilerini bir okul ortamına gitme dışında kitaplarla ve başka benzer şekillerde, gayriresmi olarak eğitirler. Özsaygıları, etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneklerine bağlıdır, ve bildikleri şeylerle gurur duyarlar. Yaşam boyu öğrencidirler ve çok soru sorarlar. 

Dördüncü Evde

Ev ve aile önemlidir. Anne dominant olmuş veya çocuğu yetiştirmede babanın rolünü almış olabilir. Aileden duyulan bir gurur vardır, ve aile ve aile geçmişi sıklıkla özsaygıyla bağlantılıdır. Bolluk ve güvenlik hayatta sonradan gelir, özellikle de çizelge yöneticisi veya üçten fazla gezegen gerilemedeyse. Burada kişi aileye hükmetmek ister ve evde liderlik rolü üstlenir. Bazı durumlarda erken yaşlarda ebeveynlerle çatışmalar muhtemeldir. Bu insanlar için güvenli ve konforlu bir ev çok önemlidir. Sıklıkla geleneğe ve geçmişe duyulan bir sevgi vardır. Emlağa, araziye, toprağa, ekolojiye ve çevreye karşı güçlü bir ilgi olabilir. 

Beşinci Evde

Yaratıcı, atletik yetenek, risk alıcı, rekabetçi, zevki sever, çocukları ve hayvanları sever. Güneş’i beşinci evde olan bir kişi, kendini özgürce ifade edebilmelidir. Bu insanların eğlenceye ve zevke güçlü bir ihtiyaçları vardır. Doğal olarak romantik ve dramatiktirler. Bu yerleşim gösteriyi ve tüm gözlerin üzerlerinde olmasını sever. Fark edilmeyi çok severler. Tiyatro/sinema, güzel sanatlar, dans etme, rekreasyon ve çocuklara çalışma ile ilgili kariyerler, beşinci evdeki Güneş’ten fayda sağlar. 

Altıncı Evde

Altıncı evdeki Güneş, sağlık için kötü bir yerleşimdir. Burada iş ve hizmet önemlidir, bu insanlar işkolik olabilirler ve harika işçilerdir. İşlerine kendilerini %100 verirler. Bu yaşam gücü için iyi bir yerleşim değildir. Sağlık genellikle kırılgandır ve hastalık sonrası iyileşme uzun süreli olabilir. Kişi, işinden çok gurur duyar ve özsaygı doğrudan bir şekilde işe ve tatmin edici bir iş yapmaya bağlıdır. Bu insanlar, yaptıkları iş için takdir edilmeye ve fark edilmeye ihtiyaç duyarlar. 

Yedinci Evde

Evlilik partneri baskın olabilir, kişi başarılarını başkalarının başarısıyla karşılaştırır, başarı başkaları tarafından sağlanan fırsatlar ve/veya yardım aracılığıyla gelebilir, başkalarına ve bir evlilik partnerine güçlü bir ihtiyaç vardır. Bu insanlar yalnız olmayı sevmezler. İlişkilerinden gurur duyarlar ve özsaygıları evlilik partnerleriyle bağlantılıdır. Hayat arkadaşlarının sevgisi ve desteği arkalarındayken en iyi formlarındadırlar. Bu insanlar genellikle başkalarının hayatı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. 

Sekizinci Evde

Güçlü iradelidirler. Bu insanlar için güç önemlidir, kişisel gelişime ve iradeyi kullanmaya/uygulamaya ilgi vardır, bankacılar ve başkalarının parasını idare edenler için iyidir. Güçlü konumlara sahip kişilerin birçoğunun sekizinci evlerinde Güneş vardır. Bazen, ünlü kişilerin durumunda, ölümden sonra daha fazla tanınma vardır. Bir sevgili/evlilik partneriyle derin, ruh ruha bir ilişki arzularlar. Kendilerini ve başkalarını dönüştürme gücüne sahiplerdir. 

Dokuzuncu Evde

Yolculuk aşkı, spiritüalizme ilgi, yüksek öğrenim, kendi görüşlerini başkalarına empoze etmeyi severler, bu insanlar evlerinden uzağa yolculuk ederler, başka kültürler inanç sistemlerini şekillendirir, ve spora sevgi vardır. Burada özsaygı sıklıkla kişinin eğitim seviyesine, özellikle resmi eğitime bağlıdır. Bu insanlar sıklıkla gelişmiş üniversite lisanslarını ve eğitimsel onurları hedeflerler. Sıklıkla belirli konularda ve bilgi alanlarında otoritedirler. Resmi eğitim seviyelerinden, yolculuklarından ve ne bildiklerinden çok gurur duyarlar. 

Onuncu Evde

Güçlü veya hükmedici ebeveyn, başarı, güç odaklı, otoriter, başarma yönünde güçlü bir irade, hırslı, kişisel itibar önemlidir, aileleri önde gelen sosyal bir statüye sahip olabilir, başkalarına iyi bir örnek olmak isterler, onuncu evdeki Güneş hayatta sıklıkla kariyerde yüksek bir pozisyon ve/veya kariyere odak verir. Özsaygı kişinin sosyal statüsüne ve kariyerine bağlıdır. Hem toplum tarafından, hem de kişinin kariyerinde tanınma, bu insanlar için önemlidir. Baba büyük ihtimalle baskın, önemli ve yaşamda güçlü, kalıcı bir etkidir. Bu insanlar toplum önünde olmayı severler. 

On Birinci Evde

Arkadaşlıklar önemlidir, güçlü arkadaşlar vardır, grup aktivitelerinde liderlikten zevk alırlar, ve arkadaşlardan yardım gelebilir. Üniversite cemiyetlerinin, grupların ve organizasyonların parçası olmayı severler. Sosyal hayat önemlidir. Bu insanlar bir takımın parçası olarak çalıştıklarında en iyi hallerindedirler. Arkadaşlıklar ömür boyu sürebilir. Bu insanlar genelde birçok arkadaşa sahiptir ve zamanlarının çoğunu başkalarıyla geçirirler. Yalnız olmaktan hoşlanmazlar. İnsancıl bir mizaçları ve güçlü bir kardeşlik ve adalet duyguları vardır. Sıklıkla güçlü bir Aslan vurgusuna sahip kişilerle, veya otorite konumlarındaki kişilerle arkadaşlıklar olabilir. 

On İkinci Evde

Sıklıkla çokça psişik yetenek vardır. Bu insanların biraz yalnız zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır. Genelde utangaçlardır, ve yalnız ruhlar olabilirler, çünkü on ikinci evdeki Güneş yalnızlığa ve normal insan ilişkilerinden yabancılaşmaya işaret edebilir. Okülte ve ruhaniyete ilgi vardır. Sahne arkasındaki faaliyetleri tercih ederler. Bu yerleşim, altıncı evde bulunan Güneş’te olduğu gibi sağlık için faydalı değildir. Sağlık sıklıkla narindir ve diyete, hijyene ve egzersize dikkat etmek gerekir. Yaşam gücü düşük olabilir, özellikle de Güneş/Satürn veya Mars/Neptün açıları varsa. 

GÜNEŞ AÇILARI

Güneş/Ay

Ay’ın ışığı ne kadar güçlüyse, kişinin çizelgesindeki etkisi o kadar faydalıdır.

Güneş-Ay Kavuşumu [Yeni Ay]

Bu, bulunduğu evi güçlendirir ve bu ev tarafından yönetilen meselelere, kişinin hayatında özel bir önem verir. Her iki cisim [Güneş ve Ay] de birbirine komşu burçlarda değilse, birleşimin olduğu burca çok güçlü bir vurgu vardır. Hayatta ev yerleşimiyle alakalı güçlü bir odakla birlikte, çok yoğunlaşmış olup kişinin tüm enerjisini, diğer her şeyi dışarıda bırakarak tek bir şeye odaklama yönünde bir eğilim vardır.

Güneş-Ay Üçgeni/Altmışlığı

Gerilemede olan az gezegen varsa veya hiç yoksa ve çizelgedeki diğer yerleşimler ve açılar buna ters değilse, büyümekte olan Ay sırasında doğmuş olanlar hayatta birçok şeyi erkenden tecrübe etmeye eğilimlidirler; romantik ilişkiler gibi. Bu yerleşim duygusal ifade için uyumlu bir yerleşimdir. Küçülmekte olan Ay sırasında doğanlar için, özellikle de çizelge yönetici/leri ve/veya 3’ten fazla gezegen gerilemedeyse, başarı yaşamda daha sonradan gelecektir. Bu kişi “geç serpilen” bir insandır.

Güneş-Ay Karesi [Çeyrek Ay]

Aile hayatı büyümekteyken istikrarsız olmuş olabilir, ve ebeveynler birbirleriyle iyi geçinmiyor olabilir. Büyümekteki ve küçülmekteki Ay ve kişinin hayat tecrübeleri konusunda, yukarıdaki Güneş-Ay Üçgeni/Altmışlığında anlatılanlar burada da geçerlidir.

Güneş-Ay Karşıt Açısı [Dolunay]

Burada kişi, karşıt şeyler arasında gidip gelebilir. Her şeyi siyah-beyaz, iyi veya kötü, doğru veya yanlış görme gibi basit ve öznel düşünce tarzları mevcuttur. İlişkiler bu kişi için önemlidir ve bu kişi yalnız olmayıp da başkalarıyla ilişkiliyken en iyi halindedir.

Güneş/Merkür

Bu yerleşim bolca zihinsel enerji verir. Eğer ½ dereceyle 4 derece arası yanık ise, bu kişiye düşünme konusunda çok aceleci davranıp, deyimi yerindeyse vakitsiz ötme yatkınlığı verebilir. Yanma açısı aynı zamanda bir açıdan zihinsel ve/veya entelektüel bir kör nokta da verebilir. Gerginlik ve sinir gerginliğine sahip olma eğilimi olabilir. Aynı zamanda sinir sistemiyle ilgili bir çeşit sorun da olabilir. Güneş/Merkür zeka verir.

Güneş/Venüs

Bu, narsistlerin açısıdır, zira kibir verir. Bu insanlar görünüşleriyle alakalı ve kaygılıdırlar ve saçları, kıyafetleri ve kadınlarsa makyajları yerli yerinde değilse nadiren dışarıya çıkacak kişilerdir. Görünüşlerinden çok gurur duyarlar. Aynı zamanda sanatsal yetenek verir.

Güneş/Mars

Bu yerleşim sağlık ve enerji verir. Birleşim açısıyla, bu etki en güçlü halindedir. Birleşim açısına sahip ev çokça aktiviteye sahip olacaktır [Bu ev tarafından yönetilen meselelere bakın]. Sıklıkla güçlü, rekabetçi bir doğa ve başarma arzusu mevcuttur. Bütün Güneş/Mars açıları enerji, yaşam gücü ve iyileşme yeteneklerine yardımcıdır. Baş ağrılarına ve ateşin çıkmasına yatkınlık olabilir. Bu yerleşim aynı zamanda agresiflik ve iddiacılık verir ve utangaçlığı destekleyen gezegensel yerleşimleri ve açıları dengelemekte çok yardımcıdır. Başlangıç çizgilerinde Aslan ve Koç olan evler, hayatta çokça odaklı aktiviteler olan bölgeler olarak öne çıkacaktır.

Güneş/Jüpiter

Bu aşırı özgüvene yol açan bir açıdır, yumuşak üçgen ve altmışlık açılarla bile. Sert açılarlaysa, kişi başkasının evinde bile genişleyip kendi eviymiş gibi davranarak orayı ele geçirecektir. Kişi sıklıkla her şeyin sahibiymiş gibi davranacaktır, bir şey cidden kendilerine ait olsa da olmasa da. Çok kibirli ve heybetli olabilirler. Bu aynı zamanda enerji ve sağlık da verir, ama Güneş/Mars’tan daha az. Düşük özsaygıya, utangaçlığa ve benzeri şeylere yatkınlık olan çizelgelerde, bu açı biraz yardımcı olabilir; ancak büyük çoğunlukla kişinin davranışlarında bir bölünme olup, aşırı özgüvenli ve kibirli olmakla aşağılık hisleri arasında gelgitler olabilir.

Güneş/Satürn

Düşük özgüven, düşük enerji/yaşam gücü, babayla sorunlar ve/veya çocukluk sırasında babadan uzaklaşma. Sıklıkla her iki cinsiyet için de erkeklerle sorunlar vardır, ama özellikle de kadınlar için. Bu yerleşim insanın kendini ifade etmesinden çekinen biri yapar, mahcup veya aşırı ciddi biri olmasına sebebiyet verebilir. Kadınlar için koca/partner daha çok bir baba figürü gibi olup, hükmedici ve kısıtlayıcı olabilir. Geçiş yapan Satürn genç bir kızın, sıklıkla 13-14 yaşları arasında Güneş’ine hayatında ilk kez sert açı yaptığında, kız babasına karşı düpedüz düşmanlık içine girebilir. Bu sıklıkla yaşam boyu sürer. Kişinin nerede özsaygı eksikliğine sahip olduğunu görmek için sert açıların meydana geldiği evlere bakın. Sert açılarla [karşıt açılar, birleşim açıları, kare ve birleşmeyen açı], evlilik genellikle hayatta daha sonradan olur. Üçgen ve altmışlık açıları sıklıkla uzun ömürlülük verir ve yukarıdaki etkiler nispeten daha yumuşak olup, kişiliğe ciddiyet ve disiplin katar.

Güneş/Uranüs

Bu insanlar için bağımsızlık çok önemlidir ve ne yapacaklarının söylenmesinden nefret ederler. Burada doğuştan isyancıyı görüyoruz. Topluma ayak uydurmayı, rutinleri sevmezler ve biraz sinirleri gergin, asabi bir mizaca sahiplerdir. Bu açıya sahip çoğu insan çok orijinal ve öngörülemez kişilerdir. Elektronik aletlerle çalışmaya doğal bir yetenek olabilir. Bu insanlar çok iradelidir.

Güneş/Neptün

Bu açı kişinin kendisi hakkında kafa karışıklığı ve kendi kendini aldatmaya neden olabilir. Bu insanların kafaları sıklıkla yetenekleri ve kişilikleri konusunda karışmıştır. Bu insanlar bazen kendinden fazla emin olup, bazen de yeteneklerinden şüphe duyabilirler. Büyürken sıklıkla evlerinde çokça kafa karışıklığı olmuştur, özellikle de sert açılarla. Bir veya her iki ebeveyn kural koyma, disiplin sağlama ve benzeri alanlarda istikrarsız olmuş olabilir. Bu açı [özellikle de birleşim, kare, karşıt ve birleşmeyen açılar olan sert açılarla], alkol ve/veya uyuşturucu bağımlısı bir babaya işaret eder. Güneş/Neptün sert açıları sıklıkla, zayıf bir babaya sahip kişilerin çizelgelerinde mevcuttur. Birçoğu, yine sert açılar varsa, babaları tarafından bir şekilde mağdur edilmiştir, baba buna niyet etmemiş olsa bile. Büyümekteyken babadan gelen kötü tavsiyeler ve genel olarak kötü örnek, sert açılarda yaygındır. Altmışlık ve üçgen gibi yumuşak açılar, güçlü bir sezgi ve psişik yetenekler verir. Yumuşak açılar aynı zamanda güzel sanatlarda, oyunculukta ve dans etmede yaratıcı yetenek bahşedebilir.

Güneş/Plüton

Plüton açısıyla, Güneş babayı temsil eden bir ebeveyn “gezegeni” olduğundan [Ay da anneyi temsil eder], baba kontrolcü, hükmedici ve sahiplenici olabilir. Bazı durumlarda, baba erken yaşlarda ölür. Baba sıklıkla hayatta kayda değer nüfuz ve öneme sahiptir; ya kaybedilmesinden, ya anormal derecede yakın bir ilişkiden, ya da hükmetme ve kontrol etme uğraşlarından ötürü. Baba sıklıkla güçlü ve heybetli görülür. Bu, yumuşak açılar için bile geçerlidir.

Güneş-Kuzey Düğümü Kavuşumu [Tutulma sırasında doğmuş olmak]

Bu yerleşim özel yetenekler ve kabiliyetler bahşeder, genellikle de okült tabanlı şeyler. Ancak bu yerleşim görme duyusu için iyi değildir. 

 

Gezegenler: Burçlar, Ev Pozisyonları ve Açılar

 

 

“Güneş: Burçları, Evleri ve Açıları” hakkında 6 yorum var

  1. Esenlikler,

   Evet, hata olmalı. Herkesin Güneş burcu vardır. “Burcun ne?” diye sorulduğunda sorulan şey zaten Güneş burcudur. Doğum çizelgenize, hatta (Güneş burcundan bahsediyorsak) sadece doğum gününüze bile bakarak Güneş burcunuzu öğrenebilirsiniz.

   İyi akşamlar.

    1. Esenlikler,

     En başta ne yazıyor? Her şeyi birleştirip ona göre yorumlamak gerekiyor. Tek bir gezegenin yerleşimleri bağlayıcı değildir.

 1. Esenlikler. Çizelgeme göre zihnim çok aktif, konudan konuya atlıyor ve aynı anda farklı konular düşünebilen biriyim. Öğrenme bozukluğumda var. Merkürüm 1. Evde ama sert açılar var bazı gezegenler ile. Bu tarz özellikleri kaldırmam mümkün mü? Odaklanma sorunum, zihnimin aktifliği meditasyon verimimi cidden düşürüyor. Boşluk meditasyonu biliyorum temel yöntem ama başka önerileriniz var mı? Satanik hipnoz, rünlerle ilgili bir çalışma vb?

  1. Esenlikler,

   Merkür karesi yapılabilir odaklanabilmek için. Başka aklıma pek bir şey gelmiyor. Toprak elementi de ayrıca işleri daha sistematik ve düzenli yapar. Merkür’ün yönettiği Başak da zaten toprakla alakalıdır. Toprak, havanın zıttı olarak zihnin ve genel olarak diğer şeylerin toplanmasına yardımcı olur. Genel olarak Merkür Karesi, toprak invokesi, boşluk meditasyonu diyebilirim.

   İyi geceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir