Astrolojiye Giriş

(Bu yazı, türk jos forumlarından EA666 tarafından yazılmıştır.)

Astrolojiye Giriş

Astroloji, her doğumun evrendeki gök cisimlerinin temsil ettiği enerjilerle uyumlu olarak gök cisimlerinin ve soyut noktaların doğan o şeyin enerjisini betimlediğine inanan ve bunun üzerine çalışan bir ilimdir. Bu doğumlar yalnızca insan olmak zorunda değil; bir hayvan, bir iş, bir büyü çalışması, bir karar, bir imza gibi aslında doğan, yaratılan her enerji için geçerlidir.

Yüksek Rahibe Maxine’in Azazel’in Astroloji Bilgeliği sayfasında çok güzel bilgiler var ancak şimdi bunlardan faydalanmak ve bu bilgileri kullanarak harita yorumlamak için bilgisi olmayanlara en temel bilgileri vereceğim.

Öncelikle gezegenleri anlamakla başlayalım basitçe. Gezegenler olayları temsil eder, aksiyonu veren göstergeler bunlardır. “Ne” oluyor diye görmek için bunlara bakarız. Burçlar ise “nasıl” oluyor, ne şekilde gerçekleşiyor aksiyon bunu gösterir. Evlerse bu olayların “nerede” olduğunu gösterecektir; nerede, hayatın hangi alanında. Bütün bu göstergelerin anlamı zaten sitemizde mevcut olduğu için tekrar bunları anlatmaya gerek yok.              

Örnek olarak Adolf Hitler’in haritasını alalım. Bu gördüğünüz harita bir Mevsimsel Zodyak haritasıdır ve Placidus ev sistemiyle açılmıştır.

1’den 12’ye kadar devam eden bölümler ev göstergeleridir. Evlerin içine gezegenler ve Ay Düğümleri gibi soyut bazı noktalar yerleşiyor. Bu gezegenler (tekrar tekrar “ve soyut noktalar” diyerek uzatmayacağım) birbiriyle açı yapıyor gördüğünüz gibi. Bu açılar olay yaratır. Hem psikolojik hem enerjisel hem de fiziksel olaylar. Bir gezegenin konumunu tek başına yorumladığınızda haritayı anlayamazsınız. Örneğin Güneş bir doğum haritasında en basitinden bilinçli kişiliktir, karakterdir. Güneş’in Boğa’ya ve 7. eve yerleşmesi tek başına hiçbir anlam ifade etmez. Merkür ile, Ay ile, Neptün ile, Jüpiter ile açı yapmış ve o gezegenlerle iletişim kurmuş aslında. Güneş bu şekilde konuşur. Burada karakteri zenginleştiren şey açılardır. O açı yaptığı gezegenlerin de bir ev yerleşimi, burç yerleşimi, başka gezegenlerle açıları var gördüğünüz gibi. Bütün bunlar bir bütün olarak yorumlanır. Yani Güneş, Ay’a açı yapmış değil; 0 derece Boğa’daki ve 7. evdeki Güneş, 6 derece Oğlak’taki ve 3. evdeki Ay’a açı yapmış demeliyiz. 

Derecelerin de dikkate alınması gerektiğini ve sitede derecelerle alakalı ayrıca bilgi verildiğini unutmayın. Çünkü derecelerin hem kendine ait bir doğası vardır hem dekanlar açısından önemlidir hem de sabit yıldızlarla olan kavuşumları derecelere bakarak tespit ederiz.

Haritayı 12 ayrı parçaya bölen ev çizgilerini görüyorsunuz. Aralarında 4 tane kısa; daha doğrusu 2 tane uzun kalın siyah çizgi var. Bu kalın siyahla gösterilmiş, yani aslında vurgulanmış çizgilerin yanında AC, IC, DC, MC yazıyor. AC aynı zamanda ASC olarak geçer. DC ise DSC olarak geçer zaman zaman. Bu çizgiler Placidus ev sisteminde 1. evi, 4. evi, 7. evi ve 10. evi başlatır. Haritanın dört temel ayağıdır; haritayı bu noktalar taşımaktadır; ve siz bunları taşıyıcı kolonlar olarak düşünebilirsiniz.

Bu çizgiler örneğin Whole Sign ev sisteminde bu evlerin başlatıcısı değildir. Mesela ASC çizgisi 1. ev veya çevresindeki başka bir evin herhangi bir yerine düşebilir. Bu gördüğünüz kalın siyah çizgiler 4 tane ama aslında 2 tane olarak düşünülmelidir. Çünkü tek bir çizgiye aks denir ve bir aks dualitenin göstergesidir.

AC/ASC/Ascendant/Yükselen: Ruhun yeni bedeninde nefes bulduğu anda doğudan yükselen burç. Kişinin imajı, sağlığı, bedeni. DC/DSC/Descendant/Alçalan: ASC noktasının tam karşı noktası. Başka kişileri ve kişinin onlarla ilişkilerini temsil eden nokta. IC/Imum Coeli/Nadir/Ayakucu/Dip Nokta: Kişi doğduğu anda haritadaki en dip nokta. Kişinin soyu, genetiği, iç dünyası, evi, ailesi, mahremi.MC/Medium Coeli/Midheaven/Başucu/Tepe Noktası: IC çizgisinin tam karşısı; haritadaki en zirve nokta. Kişinin kendini gerçekleştirdiği yer. Toplumsal kimlik; kariyer; medeni durum.

Doğum haritalarındaki en önemli şeylerden ve ilk bakılması gereken şeylerden biri o haritanın gündüz haritası mı gece haritası mı olduğudur. Gezegenlerin kendini ifade etme biçimleri gece ve gündüze göre farklılık gösterir. Ay fazı aynı şekilde ilk bakılması gerekenlerdendir. Haritadaki gezegen yoğunluğu önemlidir; haritanın üstüne mi altına mı, sağına mı soluna mı toplanmışlar bakılmalıdır. Günümüzde kullanılan haritalarda üst taraf kuzey değil güney bölgedir; sol taraf ise batı değil doğudur. Elementler ve nitelikler dediğimiz kategoriler yine en temel konudur astrolojide. Bütün bunları öğrenerek işe başlamalıyız. Göstereceğim tabloları inceleyiniz.

Elementler: Ateş, Toprak, Hava, Su
Nitelikler: Öncü, Sabit, Değişken

Eril burçlar: Ateş ve Hava grupları
Dişil burçlar: Su ve Toprak grupları

Öncü niteliği başlatan enerjidir ve mevsimlerin giriş noktasıdır. İlk Öncü olan Koç noktası Ostara olarak kutladığımız İlkbahar Ekinoksunun başlatıcısıdır. İkinci Öncü olan Yengeç noktası Litha olarak kutladığımız Yaz Gündönümünün başlatıcısıdır. Üçüncü Öncü olan Terazi noktası Mabon olarak kutladığımız Sonbahar Ekinoksunun başlatıcısıdır. Dördüncü Öncü olan Oğlak noktası Yule olarak kutladığımız Kış Gündönümünün başlatıcısıdır.

Sabit niteliği koruyan, kalıcılık veren, sağlamlık, somutluk veren enerjidir. Diğer dört bayram, Sabit nitelik burçlarıyla başlamaktadır. Boğa Beltane; Aslan Lammas/Lughnasadh; Akrep Samhain; Kova Imbolc. Mevsimlerin aslı bu burçlarda hissedilir.

Değişken niteliği ise geçiş, adaptasyon, değişim enerjisi taşır. Mevsimlerin geçişlerini temsil eder.

Son olarak akslar dualiteyi temsil eder dedik. Bu 12 ev içinde her 6 ev karşıt akstaki burç ve ev ile tamamlanır. Doğal yöneticilikleriyle birlikte:

1. ev/Koç – 7. ev/Terazi: Ben, sen. İlişkiler.
2. ev/Boğa – 8. ev/Akrep: Benim olan, senin olan. Maddi, manevi.
3. ev/İkizler – 9. ev/Yay: İletişim; eğitim; bilgi; yolculuk.
4. ev/Yengeç – 10. ev/Oğlak: Kişinin kökü; kişinin dalları.
5. ev/Aslan – 11. ev/Kova: Yaratıcılık, üretmek; parlamak; kendini ortaya koymak.
6. ev/Başak – 12. ev/Balık: Hizmet; sağlık; emek; dünyevi hayat ve ruhaniyet.

“Astrolojiye Giriş” hakkında 12 yorum var

 1. Bir kaç gün önce buraya yorum yapıp soru sormuştum cevap gelir mi ? Gelmezse haberim olsun da her gün kontrol ediyorum çünkü.

  1. artık soruları forumlardan soruyorsunuz bu kısmı kullanmayı bıraktık

   1. Peki ama sorduğum soru uzundu cevabıda uzun olur ve tam hatırlamıyorum formuda kullanamıyorum benim yerime siz sorar mısınız yazdığım soru zaten vardır kopyalarsınız hemen

    1. Bu mu ?

     esenlikler.

     Biraz alakasız olucak ama benim için önemli. sorum satanizmin ne kadar doğru olduğu ile alakalı hem felsefi hem bilimsel yaklaşıcam. İlk sorum şu neden denildiği gibi dünyadan Tanrı olmuş insanlarla iletişime geçemiyoruz çağıramıyoruz ? derseniz ki yoo oluyor öyle diye denediniz mi eğer cevabınız evetse size güvencimden tamam derim ama oyun olmdığı yine de ne malum yani demek istediğim Şeytan ve diğer Tanrıların gücü bize ettiği büyük yardımlar neden sonuç bin yıllardır niye hiç üst kademeye gelemedi yenemedik o kadar güçlülerse evrenin en güçlü imparatoru dünyayı nasıl hala kurtaramaz ? göz boyaması olamaz mı bu yardımlar belkide gerçeklikten tamamen uzaktır benim ruhum yeterince gelişmiş değil sizden biri çakraları görebilecek derecede gelişmiş olupp evet yahudilerin 4 çakrası var diyebildi mi yada bu bir şeyi değiştirir mi ? attığınız sümer kaynaklarında wikipedia Şeytan üzerine sanıldığı şeylerin sadece yorum olduğunu bilim insanlarınıda bunların gerçek olmadığını söylüyor.
     öte yandan teistlik satanzmde şeytan güçsüz olarak tasfir edilip ona tapınanlar bilerek güç veriyor Şeytana ben teistlik savunuculuğu falan yapmıyorum satanizmi genel olarak ele alıyorum ve böyle yapınca da spritüel satanizm oldukça kolektif bir din sonucuna varıyorum. Paganlar da satanisti diyebilirsiniz belki tamam Şeytanı kullanır yüceltirlerdi bazı paganlar bu bariz ama direkt olarak şeytanı Tanrı görüp ruhani çalışmalar yapıyormulardı her biri + olarak neden sadece ruhaniyet ve neden Tanrılığa erişim için illede satanizm sizede tuhaf gelmiyor mu bu tamam ruhaniyet önemli ama bu sadece işte et yiyip hiç sebze meyve yemeden ben çok sağlıklıyım demeye benzer. Bilim özellikle bu çağda yeni yeni yükselmeye başladı değer gördü bu yahudiler gelmeden önce neden inanlarda araba internet vb. yoktu ne de olsa refah içinde tehditsizce yaşıyorduk neden yani bu saydığım şeyler kötümü ? Şeytan neden bu kadar çok onun altında Tanrı olmamızı istiyor hadi olduk diyelim çıkıp özgürce ölümsüzlüğümüzü yaşamak istesek ne olucak ? bide neden bu kadar çok şeytana övgü var ayin olsun 23 aralık günü olsun o kadar kutsallaştırıyoruz ki bana sanki enerjimizi ona göderiyoruz gibi geldi ne dersiniz ? hell in tanrıları Şeytanın ırkından dolayısı ile Şeytan onlarla anlaşma içinde olup dünyaya hüküm sürüp enerji depolamak sömürmek istemiş sonrasında reptinların “Beklenmedik” saldırısına urayınca onu bin yıllardır kurtaramıyor öyle mi savaş var diyorsunuz astral düzlemde astral projeksyon yapınca biz bunuda göremiyoruz ? eski mısır tabletlerinde saklanan gizli bir yazıda var söylemeden edemeyeceğim bu yazıda Şeytan allahın kontrolü altında olan düşünce formudur gibi şeyler yazıyor tam terside olabilir bana kalırsa her biri ya ortak olarak anlaşmalı bizi sömürüyor ya yine amaç sömürmek ama düşmanlarda el atıyor giriyor devreye veya bunlar dünyaca insanların uydurduğu yine yönetim, enerji toplama olan düşünce formları en başta semboller bile olabilir sembollere anlam yükleyipte ortaya çıkan düşünce formlarıdır belkide yada bir frevunun kendini tanrı ilan edip enerji alması ve kendinide geliştirmesi sonucu oluşan ve diğer tanrılarıda kendi yarattığı düşünce formları bile olabilir! sizden isteğim bu soruları dalgaya almadan cevaplamanız sadece benim çevremden en az 30 kişi satanizmi bunlardan dolayı bıraktı bende dahil evrenin oluşumu big bang yok1.1 yazısını okuduktan sonra bende tekrar bir şeyler canlandı onun için yazdım bunuda lütfen geçiştirmedem düzgünce yanıtlar verin akla mantığıma uyarsa yeniden satanist olmak isterim belki yoksa belirsiz kim ne olduğunu gerçek amacını hatta var olup olmadığını bile bilmediğim bir şeye bağlı kalmak istemem. Sevgilerle.

     1. Bu sorunun cevabını burada verecek misiniz?
      Cevabınız hayır ise
      Ben forumda paylaşabilirim

     2. Yeni şeylerde ekleyip foruma gönderdim cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Siteye çok fazla yorum geldiği dolayısıyla adminler bizleri yeni açılmış olan JoS Tr forumlarına yönlendirmiş bulunmaktalar. Artık soracağımız soruları buradan değil forumlardan birbirimize sorarak hem daha hızlı cevaplar alıyoruz hemde soracağımız soruya bağlı olarak bilginin daha fazla kişiye yayılmasını sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir