Çizelge Yöneticisi: Bir Astroloji Çizelgesindeki En Önemli Gezegen

Kaynak, Joy of Satan’daki Çizelge Yöneticisi sayfasıdır. Bu yazıdaki “ben” dili kullanılan ifadeler, Yüksek Rahibe Maxine’in ağzındandır.

ELZEM ÖNEME SAHİP ÇİZELGE YÖNETİCİSİ

Çizelge yöneticisi, yükselen burcunun yönetici gezegenidir. Birinci evde kıstırılmış bir burç; hem Plüton [ana yöneticisi], hem de yardımcı yöneticisi Mars olan Akrep gibi burçlar; ve birinci evde bulunan her gezegen, bunların hepsi yardımcı yönetici oluyor. Ana ve en önde gelen çizelge yöneticisi, yükselen burcun ana yönetici gezegenidir, ve bu gezegen sizi temsil eder. Çizelge yöneticisi en önemli gezegendir, ve diğer her şeyden önde gelir. 

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN DİĞER GEZEGENLERLE BİRLEŞİMLERİ VE BUNLARIN ETKİLERİ:

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN GÜNEŞ’LE BİRLEŞİMİ

Bu açı iyi sağlık, fiziksel güç, enerji ve dirilik verir. Bu genellikle talihli bir yerleşimdir, uzun bir yaşama ve yaşlılık döneminde bile fiziksel kuvvete eğilim vardır. İyileşme yetenekleri çok güçlüdür. Burca bağlı olarak, bu yerleşim iyimser bir mizaç verir ve düşük özgüvene neden olan açıların etkisini telafi eder. Güneş’le birleşimi olan çizelge yöneticisi, negatif yerleşimlere karşı etki yapmaya yardımcı olur. Bu yerleşim aynı zamanda karizma verir ve kişinin başkaları tarafından çok sevilmesini sağlar. Başlangıç çizgisinde Aslan olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN AY’LA BİRLEŞİMİ

Burada mizaç aile odaklı, hassas ve duygusaldır. Bu insanlar genellikle yemeği ve iyi aşçıları severler. Kişiliklerinin anaç bir tarafı vardır ve bu insanlar başkalarına karşı şefkatli ve koruyucudurlar. Sıklıkla öne çıkan psişik yetenek vardır; çevrelerindeki duyguları, hisleri ve genel atmosferi soğurma/içselleştirme eğilimiyle birlikte. Bu insanlar kaprislidir ve genelde suya yakın yerleri severler. Anaçtırlar. Ev ve aile onlar için çok önemlidir. Sıklıkla, farklı kimliklere ve takma isimlere sahip olma, ve hayatlarında evrelerden geçme yönünde değişimlere eğilim vardır. Bazı durumlarda, saçlarının rengini ve giyim tarzlarını sık sık değiştirebilirler. Başlangıç çizgisinde Yengeç olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN MERKÜR’LE BİRLEŞİMİ

Bu insanlar genelde entelektüeldir, konuşkandır ve iyi bir el çabukluğuna ve fiziksel koordinasyona sahiptir. Aktif bir zihinleri vardır ve kolayca sıkılabilirler. Genellikle kıpır kıpırdırlar ve yerlerinde duramazlar. Bu yerleşim genelde atletizm yönünde yetenek verir. Başlangıç çizgisinde İkizler olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN VENÜS’LE BİRLEŞİMİ

Bu yerleşim genelde kişiyi çekici ve alımlı yapar, güzellik, sanatsal yetenek ve iyi bir zevk verir. Bu insanlar karizmaya ve bununla birlikte memnun edici bir kişiliğe sahiptirler; ve Mars çizelgede güçlü değilse, genelde terbiyeli ve iyi huylu olup başkalarından bayağılığı veya kaba davranışları hiç sevmezler. Başlangıç çizgilerinde Boğa ve Terazi olan evlerin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN MARS’LA BİRLEŞİMİ

Bu yerleşim dışa dönük, fevri, enerjik ve hırçın bir mizaç verir. Sağlık, enerji ve dirilik için iyidir, ama kişiyi kaba, yavan, bayağı ve terbiyesiz yapabilir. Bu insanlar genellikle sabırsızlardır ve hemen sadede gelmeyi severler. Detaylar onların canını sıkar. Mars’la birleşimi olan çizelge yöneticisi, rekabetçilik, atletik ve savaş yeteneği ve bununla birlikte korkusuz bir öncülük ruhu verir. Subaylar, generaller ve orduda önemli ve ömür boyu süren kariyeri olan birçok insan bu birleşime sahiptir. Başlangıç çizgisinde Koç olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN JÜPİTER’LE BİRLEŞİMİ

Jüpiter hayat boyu süren koruma verir. Bu yerleşim özgüven, neşeli bir doğa ve iyimserlik verir, ve çizelgedeki düşük özgüven gibi negatif faktörleri nötrleyebilir. Bazı durumlarda, bu insanlar yaşam boyu öğrencilerdir ve üniversitelerle ve başka eğitim yerleriyle alakadar olmaktan çokça faydalar gelebilir. Bu insanlar aşırı keyifçi ve yolculuk etmekten zevk alan kişiler olabilirler. Bu yerleşim, kişiye hoş bir mizaç verir ve genellikle başkaları tarafından çok sevilirler. Aynı zamanda bir açıdan büyük olma yönünde bir eğilim vardır; ya büyük kemikli, ya uzun, ya da ağır olabilirler. Başlangıç çizgisinde Yay olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN SATÜRN’LE BİRLEŞİMİ

Birleşim açısı ne kadar darsa, etki o kadar kötücül olabilir. Genellikle ketlenmiş bir kişilik ve bununla birlikte kötümserlik, bazı durumlarda da kötü şans olabilir, ve aşırı ciddi bir mizaç. Diğer açılar da göz önüne alınmalıdır. Başlangıç çizgisinde Oğlak olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

Benim bildiğim trajik bir örnek, Lisa isimli bir çocuktu. Annesi onu bebekken evlatlık vermişti. Joel Steinberg ve karısı tarafından şaibeli şekillerde evlat edinilmişti. Lisa bu çiftin ellerinde 6 korkunç yıl boyunca aşırı derecede istismara uğramıştır, bu 6 yıl da Joel Steinberg’ün Lisa’yı öldürene kadar dövmesiyle son bulmuştur. Çizelge yöneticisi olan Ay, ev ve ailenin evi olan 4. Evinde, Terazi’de olan Satürn’üyle neredeyse tam birleşim açısındaydı. Terazi’deki Satürn yücelmededir ve bu burçtaki etkisinde çok daha güçlü olup kötücül doğasını yoğunlaştırır. Lisa’nın hiç şansı bile olmadı. 

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN URANÜS’LE BİRLEŞİMİ

Bu insanlar genelde isyankar, özgürlüğü seven, orijinal, sıra dışı ve hatta eksantrik bile olabilirler. Bu açı deha, elektronik bilimine ve icat yapmaya yetenek, ve matematik kabiliyeti verebilir. Sinir taşkınlıkları yaygındır, sinirleri gergin bir mizaç da. Bu yerleşime sahip insanlar muhtemelen bir şekilde çok sıra dışı ve/veya olağanüstü olacaklardır. Başlangıç çizgisinde Kova olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN NEPTÜN’LE BİRLEŞİMİ

Neptün, yönetici bir gezegenle birleşimdeyken kötücül etkiye sahip olabilir. Bu sıklıkla akıl hastalarının, uyuşturucu ve/veya alkol bağımlısı olanların, sapkınların, zayıf iradelilerin, anormal derecede hassas insanların ve güvenilmez kişilerin çizelgelerinde bulunur. Bu insanlar sıklıkla kolay etkilenir ve başkaları tarafından aldatılıp kullanılmaya açıklardır. Bu yerleşim akıl sağlığı için iyi değildir. [Bu bahsi geçen şeyler, sadece birleşim açısı varsa geçerlidir.] İşin olumlu tarafı da, çizelge yöneticisi ile Neptün’ün birleşimi birçok ünlü bestecinin ve müzisyenin çizelgesinde bulunur. Neptün, güzellik yaratma yeteneği açısından Venüs’ün üst oktavıdır. Şairler, sanatçılar ve dansçılar sıklıkla bu birleşime sahiptir. Başlangıç çizgisinde Balık olan evin meseleleri, muhtemelen hayatta önemli ve odak noktası olacaktır.

ÇİZELGE YÖNETİCİ/LERİNİN PLÜTON’LA BİRLEŞİMİ

Plüton’la birleşimler yoğunluk verir. Majikal pratik, yoğun konsantrasyon ve zihni odaklama yönünde yetenek ve kabiliyet vardır. Bu yerleşim güçlü bir irade, içsel güç ve siyah beyaz bir tutuma sahiptir. “Şerefsizliktense ölümü yeğlemek” bu insanları betimler; onlar için “ya hep ya hiç”tir. Bu açı sıklıkla doğuştan büyücü olanların çizelgelerinde görülür. Bu insanlar iletişime girip etkileşimde bulundukları insanları dönüştürme eğilimindedirler.

 

Gezegenler: Burçlar, Ev Pozisyonları ve Açılar

 

 

“Çizelge Yöneticisi: Bir Astroloji Çizelgesindeki En Önemli Gezegen” hakkında 19 yorum var

 1. Elinize sağlık ama şimdi benimki ****** çıktı ama hiç öyle değilim.Doğum saatinden neredeyse eminim.

  1. Esenlikler,

   Çizelge yöneticinizi doğru kontrol ettiğinize emin misiniz? Mahremiyetiniz adına çizelgenizin ne olduğunu sansürledim. Astrolojik çizelgenizin bilgilerini asla insanlara açık yerde paylaşmayın.

   İyi akşamlar.

     1. Esenlikler,

      Ben de kendi bilgilerimi girip denedim. Açıkçası ben Astro’yu kullanıyorum (isterseniz siz de buradan doğum haritanızı çıkartabilirsiniz). Çok ciddi fark olur mu bilmem ama neredeyse her burcun derece ve dakikasında ufak oynamalar gördüm sizin attığınız sitede. Eğer ki bir yerleşiminiz başka bir yerleşimin tam ucundaysa fark edebileceğini düşünüyorum. İsterseniz attığım yerden deneyin, olmazsa başka olası sebepleri konuşuruz.

      İyi günler.

     2. Evet baktım ama aynı yine aynı gezegen çıktı.Zerre kadar alakası yok hatta yakınlarıma söyledim olm sen bu olamazsın uzakdan yakından alakan yok dediler.

     3. Esenlikler,

      O halde çizelgenizdeki diğer gezegenlerin etkisine, varsa yardımcı yöneticilerinize, varsa stelyumlarınıza, ev yerleşimlerinize, açılara ve benzeri şeylere bakın. Diğer etkilerin, ana yöneticinizin etkisini bastıracak kadar güçlü olabileceği durumlar nadir ama mümkündür. Zaten astrolojiyle ilgili tüm bilgileri gün gün yayınlıyoruz, bu dediklerimin hepsini inceleme fırsatınız olacak.

      İyi geceler!

  1. Esenlikler,

   Çoğu hastane, kişilerin doğum belgelerini saklıyor. Anne-babanıza doğum saatinizi sormayı deneyin, genelde onlar hatırlar. Hatırlamazlarsa doğduğunuz hastaneyle iletişime geçin.

   İyi geceler.

 2. Benim yükselen burcum ***** ama o birinci ev falan onların ne olduğunu analmadım ve bildiğim kadarıyla gezegenim ****** değilmi ? O birinci ev falan nedir tam olarak ?

  1. Esenlikler,

   Evler hakkında daha fazla bilgi yakında gelecek. Daha fazla bilgi geldikçe çizelgenizi daha da güzel okursunuz. Ve evet, çizelge yöneticiniz olan “gezegen”, dediğiniz gibi. Sizin de kişisel bilgilerinizi, gizliliğinizi korumak adına siliyorum.

   İyi sabahlar.

   1. Birde ben yükselen burç falan inisiye olmadan yada bu tarz şeyleri okuyup bilinçlenmeden önce çok önemseyen birisi değildim ve yükselen burcumun ne olduğunu bilmiyordum ama bu yazıdan sonra internette “yükselen burç hesaplama “ dedikleri şeyi yaptım ve orda çıkan sonuçlar neticesinde yükselen burcumu öğrendim ama yani pek emin değilim o hesaplamaların doğru olduğuna . Daha başka bir yollarla öğrenebilirmiyim acaba ? Daha kesin ve gerçekçi ? Güvenemedim çünkü .

 3. Yöneticim uranusle. Aldığı en yüksek iq testi puanı 153, en düşüğü 145. Ortalama olarak 150. iq testlerine çok biat etmem. Demek istediğim 1 ve 12. evlerle alakalı bilgiler beni 10 da 10 anlatabiliyor ama geri kalanlar ya çok karışık ya da hepten yanlış. Kafam karıştı baya anlayacağınız. Isin mizahida verdiginiz sitenin bana izel gunluk burc yorumunda aklimin bugun karisicagi, yeni seyler ogrenicegim yaziyor 😶

  1. Esenlikler,

   Günlük burç yorumları doğru da çıkabilir, yanlış da çıkabilir. Bunlara çok da bel bağlamayın, ama işinize yarayabilir.

   İyi geceler.

 4. Merhaba, uzun zamandır doğum çizelgesi okuyorum ve bu işi para alarak yapıyorum, az önce bir müşterime bakarken şunu fark ettim:
  Yükselen burcu akrep fakat hiç bir gezegen yönetmiyor, 1. evde hiç bir gezegen yok ve tek kalmış hatta iki tane olan burç bile yok çok garip bir şekilde.
  Yükselen burcu bu durumda var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir